IOGT-NTO i DN Debatt ”Regeringen ägnar sig åt ett vågspel med folkhälsan”
Torsdagen den 24 april 2025 – 06:15
Igår har riksdagen röstat igenom förslaget om gårdsförsäljning av alkohol och idag, i en debattartikel i Dagens Nyheter, varnar IOGT-NTO för de allvarliga konsekvenserna av beslutet. Förslaget underminerar nämligen det undantag Systembolaget har i EU-rätten.
”Skulle Systembolagets alkoholmonopol falla skulle det innebära drastiska konsekvenser för den svenska folkhälsan. Systembolagets monopol är ett av den internationella forskningen erkänt effektivt verktyg för att minska alkoholskadorna i samhället”, säger Lucas Nilsson, förbundsordförande för IOGT-NTO i debattartikeln.
Systembolaget uppskattas att idag rädda över 1400 liv i Sverige varje år. Vidare har Världshälsoorganisationen återkommande uppmanat Sveriges regering att inte genomföra förslaget på grund av dess risker.
”Efter 20 år av att spendera resurser och tid på gårdsförsäljningen går riksdagen till en omröstning som kan få historiskt negativa konsekvenser. Priset som man kan tvingas betala kommer i det här fallet vara mycket högre än någon är beredd att betala – i liv, hälsa och ett förlorat förtroende för en ansvarsfull politik.” avslutar Lucas Nilsson debattartikeln.
Läs debattartikeln i DN här: ”Regeringen ägnar sig åt ett vågspel med folkhälsan” – DN.se
IOGT-NTO vill öka individens frihet och bidra till ett tryggare samhälle där ingen far illa av alkohol eller andra droger. IOGT-NTO är en religiöst och partipolitiskt obunden organisation vars verksamhet vilar på nykter grund och syftar till att stärka demokrati och solidaritet. vi är idag den viktigaste samhällsaktören med mål att minska skadorna från alkohol och andra droger.