IOGT-NTO Västerbotten

Svarta oktober.

En rad händelser under oktober månad 2007 fick ödesdigra konsekvenser för de inblandade, deras omgivning, faktiskt för hela Sverige;

1. En ung man misshandlas till döds på Kungsholmen.

2. En ung man skjuts ihjäl i Rödeby.

3. Två unga män, de så kallade ”Stureplansprofilerna” , döms till 4 års fängelse för grov våldtäkt.

4. Statsministerns närmaste medarbetare avgår efter ett krogbesök.

5. En vakt på Café Opera anhålls anklagad för grov misshandel

6. Två unga män döms till ungdomsvårdsskola efter att ha slagit ihjäl en 55-årig man.

Vid samtliga dessa tillfällen har alkohol varit den gemensamma nämnaren. Det är alkoholen som gjort att dessa människor gått över gränser dom i nyktert tillstånd aldrig skulle ha passerat. En åklagare i södra Sverige med 30 år i yrket berättade att han gått igenom samtliga fall av kvinno-, barnmisshandel och våldtäkter han haft att göra med. Han hittade inte ett enda fall där alkohol inte varit inblandad. I massmedia står man handfallen och frågar sig varför dessa ”vansinnesdåd” inträffat och hur vi ska förhindra liknande händelser i framtiden. Det spelar tyvärr ingen roll hur många manifestationer som än görs, hur många marschaller som än brinner, hur många gosedjur som än läggs ner, hur många poliser som än nyanställs, hur många fler gatljus som än tänds, detta kommer ändå att fortsätta i all oändlighet. Det är en kraftigt minskad alkoholkonsumtion som borde vara det främsta medlet för att detta  våld inte ska inträffa igen och igen. Alkoholfrågan, som idag till stora delar är en forskarfråga, måste upp på medborgarnivå.


14% av Sveriges befolkning är barn till en pappa eller mamma som missbrukar. 1.3 miljoner i alla åldrar är präglade av denna erfarenhet. Hjälten är det barnet som redan i 5 års åldern fick ta ett vuxenansvar. Många av våra främsta entreprenörer, politiker och andra till synes ”lyckade” människor har tagit den rollen. Syndabocken är den som inte låter sig anpassas till familjens ”stora hemlighet” utan visar på dagis och i skolan hur dåligt hon eller han faktiskt mår. En stor majoritet av de kommande missbrukarna och de sk. fängelsekunderna hämtas ur denna kategori. Clownen/ Maskoten är den som försöker i hemmet och ute i vardagslivet få tillvaron att se ”lite ljusare ut”. ”Nu skall vi ha lite roligt i allt elände”. När Bill Clinton inför världspressen skrattade så där kostigt när Boris Jeltsin var full. Såg vi hur den äldste sonen till en alkoholist. En kombination av Hjälte/Maskot reflexmässigt gjorde vad han alltid gjord (låtsas att farsan var kul och speciell, när han gjorde bort sig.) Den tysta/tapetblomman, som finns med knappt gör något väsen av sig. Det är oftast en hon. Ibland hittar hon en Syndabock i en annan familj. De bygger upp ett symbiotiskt förhållande som kan för henne sluta på ett kvinnohus och för honom med självmord. Vi tror att alla i vår egen närhet sett och upplevt den här verkligheten. I Sverige har vi en alkoholförhärligande kultur som får kostnader i miljardklassen och konsekvenser som leder till livslångt lidande. Mellan 0-18 år räknar man med att det finns 300.000 barn till missbrukare. I vårt välfärdssamhälle får högst 5000 av dessa någon hjälp. I de flesta kommuner kostar placering av barn lika mycket som hela fritids- och kulturförvaltningens budget.

*Alla borde vi se över vår egen alkoholkonsumtion. De flesta borde minska sitt intag. Andra måste sluta helt.
*På samma sätt som företag tvingats anpassa sig till miljöpolitiken och köpa utsläppsrätter borde alkoholnäringen betala är särskild anhörigrätt för att få sälja sina produkter, producerade i eller importerade till Sverige. Dessa pengar skulle oavkortat gå till konsekvenserna av alkohol och missbruk.

Vi har tagit initiativ till en förening som vi kallat Chaplin. Chaplin är världens mest kända barn i en sk. dysfunktionell familj ( son till en missbrukande fader och en mentalsjuk mamma.) I filmer som Chaplins pojke och Rampljus ser vi hur han tar hand om detta lilla barnet inom honom. Ett barn som finns i oss alla, mer eller mindre illa åtgånget. Är du intresserad att medverka skriv till info@fryshuset.se.

Benny Haag skådespelare
Anders Carlberg vd Fryshuset.