Det är fullt på verandan utanför Kafé Björksta, Bakfickan har öppet. Gästerna äter smörgås och dricker kaffe, samtidigt som dom samtalar om det goda livet.
- Jag trodde det skulle bli mindre folk på sommaren, men det har varit lika mycket som vanligt, berättade Kjell Thelin.
Bakfickan träffas varje måndag, onsdag och fredag-morgon på Kafé Björksta. I början hade man öppet en dag i veckan, men nu gästas Bakfickan av ett hundratal besökare varje vecka.
- På sikt tror jag vi kommer att ha öppet varje dag i veckan, förklarade Lars-Erik Åhlén, ordförande i IOGT-NTO Medmänniska, som driver verksamheten.
Föreningen är ifärd med att installera fyra datorer som medlemmarna kan använda under sina besök. Dessutom finns tillgång till lokaltidningarna.
Av Kent Hedlundh