En folkhälsominister som har till uppgift att skydda folkhälsan men vill kämpa för sänkt alkoholskatt verkar inte ha förstått sin uppgift! Eller också saknar han mod och lidelse för att vidta åtgärder som gagnar folkhälsan. Han vågar uppenbarligen inte ta strid utan väljer hellre lätta lösningar trots negativa konsekvenser. Ett tydligt exempel är hans uttalande att han tänker kämpa för sänkt alkoholskatt trots medvetandet om att det kommer att innebära ökad alkoholkonsumtion i Sverige med alla de negativa konsekvenser som detta får. Det tycker han att man bör kunna offra för att få merparten av alkoholskatterna att stanna i Sverige.
I EU:s grundfördrag, folkhälsoartikel 152, ”nämner den nya artikeln inte bara sjukdomar och de stora folksjukdomarna utan även allmänt alla faror för människors hälsa samt det allmänna målet att förbättra folkhälsan”. Alkoholforskare har sedan länge slagit fast att ur ett folkhälsoperspektiv är alkohol ingen vanlig konsumtionsvara. Globalt sett är det klarlagt att alkoholen i hög grad bidrar till sjukdomar, invaliditet och för tidig död. Utöver detta kommer alla negativa aspekter av det sociala livet för närstående och barn till missbrukare för att nämna några.
En folkhälsominister värd namnet skulle ta fasta på detta och strida för en återgång till de införselkvoter som gällde i Sverige före EU-inträdet. Då fick man föra in 21 liter alkohol mot nuvarande 230 liter eller obegränsat. Att bli stämd inför EG-domstolen för den åtgärden är ingen skam, utan tvärtom en chans till förändring av alkoholpolitiken i hela Europa.
Att sänka alkoholskatten medan de orimligt höga införselkvoterna kvarstår, är ett slag i tomma luften. Vi kräver att regeringen sätter tyngd bakom orden och press på folkhälsoministern
att vidta kraftfulla åtgärder för att sänka införselkvoterna, samt
att alkohol klassas som en hälsorisk på samma sätt som tobaken, och inte som vilken handelsvara som helst.
Här behövs kämpaglöd och passion!
En liknöjd folkhälsominister är det minsta vi behöver!
Årsmötesuttalande för IOGT-NTO:s Västerbottensdistrikt 06-03-25