IOGT-NTO Västerbotten

Britt-Marie Lövgren (FP) ställer sig i ett debattinlägg (VK 26 mars 2010) positiv till förlängt öppethållande på Krogen.

Att Britt-Marie Lövgren(FP) säger sig vara en varm anhängare av Systembolaget ur alkohol-politisk synpunkt är positivt.  Det är en restriktiv politik som visar resultat i minskad konsumtion. Men det rimmar illa med att FP nu vill öka tillgängligheten av alkohol.

Det klara sambandet mellan ökad tillgänglighet och ökad alkoholkonsumtion kan inte ha undgått FP. Inte heller det tydliga sambandet mellan ökad alkoholkonsumtion och ökat våld.

Polis och akutsjukvård kan vittna om att alkoholen utgör ett stort problem i anslutning till fester på Krogarna och vid helger. 80-90 % av Umeås samhälleliga vårdresurser under en helg går till omhändertagande av personer som intagit alkohol. Förlängt öppethållande är därför en negativ samhällsåtgärd.

Tyvärr så har Britt-Marie Lövgren inte riktigt koll på vilka övriga åtgärder som är bra ur en restriktiv synpunkt. Enbart ANT-undervisning i skolan visar inte på att unga får en mer restriktiv hållning till alkohol. Fungerar gör däremot begränsat antal utskänkningstillstånd, begränsad tillgång, prisinstrument mm.

Umeå har föredömligt arbetat för ett minskat våld på Umeås krogar. Men till detta har resurser från polis och övriga i samhället tagits. Resurser som kunde använts för att göra övriga Umeå tryggare, inte bara på Krogarna!

Varför Britt-Marie Lövgren (FP) vill Du öka tillgängligheten genom längre öppethållande på Krogarna? Är näringen viktigare än folkhälsan?

Vi efterlyser mod hos våra politiker att våga stå för en konsekvent och restriktiv syn på alkoholen - även under valår!


IOGT-NTO Alkoholpolitiska nätverk Södra Västerbotten
IOGT-NTO Medmänniska
IOGT-NTO Skellefteå Kamratstödsförening